| Part Number | 74HCT14PW C4J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 750210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 6-Element TTL 14-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT14PW C4J |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT14PW C4J |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 14 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Logic Family | HCT |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| Product Dimensions | 5.1(Max) x 4.4 x 0.95(Max) |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 Vdc |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT14PW C4J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ14DFT2G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 7-OUT 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3803LEX.pdf |
|
Diodes Incorporated | PERPI49FCT38072BHEX CLOCK BUFFER Download PDF datasheet for PI49FCT38072BHEX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT240ANSR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HC08D.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GM,132.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14049UBDR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 Multiplexed Differential LVCMOS-to-LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8305AGLFT.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AQPWRQ1.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4050D,653.pdf |